İptal & İade Süreci

Güvenli e-Ticaret ile satın aldığınız ürünlerde, ürünü kargodan teslim aldıktan sonra eğer ilanda belirtilenden farklıysa, eksikse, istediğiniz gibi değilse ya da herhangi bir arızası varsa “Bana Özel/Güvenli e-Ticaret/Alım İşlemlerim/Onayımı Bekleyenler”  bölümünden onay erteleyerek satıcıyla iletişime geçip çözüm yollarını arayabilir ya da GeT süreçleri kapsamında 4 iş günü içerisinde sistem üzerinden bildirimde bulunduktan sonra ürünü “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya vererek iade edebilirsiniz. Nedensiz iade talepleriniz için yukarıda belirtilen GeT süreçleri dışında, yasal cayma hakkınız ile de iade yapabilirsiniz. GeT süreçleri kapsamında iade ettiğiniz ürünleriniz için ödeme iadeniz, bildirim yapmanız ve kargo bilgilerinin sisteme girilmesinin ardından en geç 3 iş günü içinde yapılacaktır.

 İptal ve iade prosedürlerini aşağıda bulabilirsiniz:
Not: "Kargoya verme" kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme işlemesi durumunu açıklamaktadır.

 Ürün için ödeme yaptım. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi hala sona ermedi, ama ben vazgeçtim.Bu durumda öncelikle satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ve henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.  İşlem iptali için bizlerle iletişime geçebilir veya destek merkezimiz aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.
İşlem bu aşamada satıcı tarafından “Bana Özel/ Güvenli e-Ticaret/ Satış İşlemlerim/ Kargolayacaklarım” bölümünden iptal edilebilir. 
 
 Ürün için ödeme yaptım. Henüz satıcı ürünü kargoya vermedi, izin verilen kargoya verme süresi de sona erdi.
Satıcı kargo bilgilerini ilanda belirlenen süre içinde girmezse, bilgileri girmesi için ek 24 saat süre tanınacaktır. Verilen ek süre içinde de kargo bilgisi girmemesi durumunda işlem sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ödeme hesabınıza geri aktarılacaktır. 
 
 Ürün için ödeme yaptım. Satıcı kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdi. Onay verme süresindeyim. Bu aşamada ürünü satın almaktan vazgeçtim.
Ürün “kargo ücretini alıcı öder” olarak gönderilmiş ise öncelikle kargo tutarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra satıcıyı bilgilendirerek ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade edebilirsiniz. Not: Bu şekilde alım işleminizin artması üyeliğinizin durdurulmasına / iptal edilmesine sebep olabilmektedir.
 
 Ürün elime ulaştı. Ürünü beğenmedim / nedensiz vazgeçiyorum.
Nedensiz (ve/veya vazgeçme durumlarında) iade talepleri GeT süreçleri kapsamında ürünün kargo bilgisi girildikten sonra 4 iş günü içerisinde kullanılabilmektedir. Bu hakkı kullanmak istediğinizde sistem üzerinden bildirimde bulunmanız ve ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. Bildirimin yapılmasından ve ürünün iadesine ilişkin kargo bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz bedel tarafınıza iade edilecektir. Nedensiz (ve/veya vazgeçme durumlarında) iade talebinizi yukarıda belirtilen GeT süreçleri dışında, mevzuatla belirlenen cayma hakkı ile de kullanabilirsiniz. Bu durumda cayma hakkını kullanmak isteyen kullanıcı bu talebini doğrudan Satıcı’ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Cayma hakkı taleplerinde Güvenli Hesap'ta bulunan ürün bedeli Satıcı’ya geçirilir, alıcının cayma hakkı talebini Satıcı’ya iletmesinden sonra ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri Satıcı tarafından gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması, malın geri alınması ve bedelin geri ödenmesi ile ilgili süreçlerde boramakine.com ‘un herhangi bir fiiili ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

 Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?
Kargo takip bilgilerinden ürünün nerede olduğunu öncelikle incelemenizi rica ederiz. Bununla birlikte konu hakkında satıcıyı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ürünün tarafınıza ulaşması ile birlikte eğer ürün belirtilen özelliklerde değilse veya kusurlu bir ürünse ya da ürünü beğenmediyseniz mevzuat kapsamındaki Cayma hakkınız halen bulunmaktadır. Cayma hakkı için satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

 Ürün elime ulaşmadı ve kargo takip edilemiyor.
Kargo takip edilemiyor ise satıcı ile iletişim kurmanızı ve doğru kargo bilgilerini istemenizi rica ederiz. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında bizleri bilgilendirmenizi ve onayı “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak ertelemenizi, erteleme sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde - kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size bilgi verilecektir.

 Ürün kargo ücreti konusunda sorun yaşar mıyım?
Sistemimizde satıcıların öncelikle amacı sizlere ürünlerini satmak ve sonrasında da uygun bir kargo firması ve kargo ücreti ile bu ürünleri sizlere göndermektir.

Standart ürünlerin dışında kalan ürünlerin (Mobilya, Bisiklet, Beyaz Eşya vb. ) kargo ücretleri standart ücretlerden farklı ve yüksek olabilmektedir. Bu tür ürünleri almadan önce kargo ücretini kimin ödeyeceğini kontrol edip, eğer kargo ücreti alıcı ödemeli ise satıcı ile iletişime geçerek ürünün boyut ve ağırlığı konusundaki tüm detaylar ve tahmini ödeyeceğiniz kargo ücreti konusunda kendisinden bilgi almanızı rica ederiz. Kendisinden alacağınız bilgi doğrultusunda sürpriz bir kargo ücreti ile karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

 Ürün elime ulaştı. Kargo ücreti çok yüksek geldi, ne yapacağım?
Öncelikle kargo görevlisinin yanında satıcı ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Eğer satıcı ile önceden sistem üzerinden kargo süreci hakkında yazılı olarak iletişim kurmadıysanız ürünü kargo görevlisinden teslim almanız gerekmektedir. Ürünü teslim almanızın ardından ürünü beğenmemeniz durumunda mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca ürünü “kargo ücretini satıcı öder” olacak şekilde satıcıya göndererek iade edebilirsiniz.

 Ürünü iade edeceğim ama satıcının adres bilgisi hatalı olduğu için teslim edemiyorum.
Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini size iletmesini isteyebilirsiniz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve tarafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde bizlerle iletişime geçebilir veya destek merkezimiz aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.

  Ürünü satın aldım, işlemleri nasıl takip edeceğim?
Ürünü satın aldıktan sonra “Bana Özel – Güvenli e-Ticaret” kısmının altında “Siparişlerim” alanında kalan sürelerinizin ve işlemlerin takibini sağlayabilirsiniz. Not: Satıcıların takip edilemez bir kargo bilgisi girmesi halinde satıcı ile iletişime geçmenizi ve takip edilebilir bir kargo bilgisi girmesini talep etmenizi rica ederiz.

 GeT süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor.
Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı rica ederiz. Satıcıya, Tüketici Hakları Mevzuatı ve yapmış olduğunuz sözleşme maddeleri doğrultusunda ilgili ürünü iade alması gerektiği yönünde bilgi verebilirsiniz. Ürünü geri almaması ve sözleşmeye aykırı işlem yapması halinde satıcı hakkında aranızda bulunan mesafeli satış sözleşmesi doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz. Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde destek merkezimiz aracılığıyla bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek ve üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır. Not: boramakine.com sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmektedir. boramakine.com satıcılara yönelik olarak adınıza yasal bir işlem başlatamamaktadır. Sorunlarınız için ilgili satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

 Gelen kargoyu almamam durumunda ne olur ?
Öncelikle satıcıların sorumluluğu almış olduğunuz ürünü sizlere eksiksiz olarak göndermektir. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ürünü teslim almamanız halinde yapmış olduğunuz ödemeniz Güvenli Hesap'ta Güvenli e-Ticaret işleyiş kuralları tarafınızdan yerine getirilinceye kadar (ürünü teslim alana kadar) bekletilmektedir. Ürünün kargodan teslim alınmaması halinin devamında boramakine.com üyeliğiniz dondurulabilir ya da kara listeye alınmak suretiyle sonlandırılabilir.

 Satıcı sistemde belirtilen kargo gönderme süresi içinde ürünü göndermedi ya da gönderemeyeceğini söyledi.
Satıcı Sistem üzerinden mesajlaşma ile ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemediğini iletmişse veya sürenin bitiminde henüz takip edilebilir kargo bilgisi sisteme girilmemişse, satıcıya bilgileri girmesi için ek 24 saat süre tanınır. Verilen ek süre içinde de kargo bilgisi girmemesi durumunda işlem sistem tarafından otomatik olarak iptal edilerek, ödeme en geç 3 iş günü içinde hesabınıza geri aktarılır. Eğer ilgili ürün işlemi iptal ettikten sonra size ulaşırsa, ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir. Not: İptal işleminden sonra teslim edilen ürünü geri göndermek istemiyorsanız, satıcı ile iletişime geçerek ürünü tekrar sistem üzerinden satın alabilirsiniz.

 Ödediğim bedel kartıma iade oldu. Fakat iade edilen bedeli göremiyorum.
Sistemden gelen "Ürüne yaptığınız ödeme iade edilmiştir" başlıklı mesaj ile beraber ödemenizin iadesi için bankanıza talimat verilmiştir. Ödemenizin yapılacağı zamanı öğrenmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

 Alıcı olarak hangi ürünlerde cayma hakkını kullanamam?
Özel istek ve talepleriniz uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ambalajını açtığınız ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemelerinde cayma hakkı kullanamazsınız. Ayrıca, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanmazsınız.

 Kötü Niyet
Aşağıdaki işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.
+ Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek ( Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak) 
+ İlanında “Kargo Ücretini Alıcı Öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak
+ Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması
+ Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü, satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek

kepçe kova naklet İş Makina ve İnşaat İkinci el makine Beton asfalt Ağır Araç Maden Orman Yedek Parça Liman Lowbet Tarım Sanayi Emlak Ataşman Beko Loader Dozer Elektrik Forklift Greyder Lastikli Paletli Ekskavatör loder Traktör Vinç saat kiralık satılık mini saat Altyapi deniz hava kara yol kum www.boramakine.com 0850 441 00 35